ttfb چیست؟و چگونه آن را بهبود ببخشیم؟

TTFB چیست

فهرست مطالب

در دنیای امروز، سایت‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای ارتباط با مخاطبان و مشتریان شناخته می‌شوند و در این بین، عملکرد سریع و بهینه وبسایت‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی از پارامترهای اساسی در اندازه‌گیری عملکرد وبسایت‌ها، Time To First Byte یا TTFB است. در این مقاله، به بررسی TTFB و اهمیت آن در بهبود عملکرد سایت‌ها می‌پردازیم و چند راهکار برای بهبود ttfb معرفی میکنیم.

Time To First Byte یا TTFB چیست؟

Time To First Byteیا (TTFB) یکی از معیارهای مهم در اندازه‌گیری عملکرد وب سایت‌ها است. این متریک، زمانی که مرورگر یک درخواست به سرور ارسال می‌کند تا زمانی که سرور اولین بایت اطلاعات را به مرورگر ارسال می‌کند را اندازه گیری میکند. به عبارت دیگر، TTFB نشان‌دهنده زمان پاسخ سرور به درخواست مرورگر کاربر است.

این زمان TTFB به مجموعه‌ای از عوامل از جمله زمان ارسال درخواست توسط مرورگر، زمان پردازش درخواست توسط سرور، و زمان بازگشت اطلاعات از سرور به مرورگر بستگی دارد. هرچه زمان TTFB کمتر و نزدیک به صفر باشد به معنای سرعت بالاتر دریافت اطلاعات و در نتیجه تجربه کاربری بهتر و سریع بودن سایت می‌باشد.

زمان TTFB به عنوان یکی از اصلی ترین موراد برای بهینه سازی سرعت سایت‌ها و بهینه‌سازی عملکرد آن‌ها مدنظر قرار می‌گیرد و در خدمات افزایش سرعت سایت وردپرس ما بصورت کاملا تخصصی TTFB را بهینه میکنیم همچنین بهبود TTFB می‌تواند تأثیر مستقیمی بر تجربه کاربری، افزایش رتبه در موتورهای جستجو، و بهره‌وری سرور یا هاست داشته باشد.

چرا TTFB اهمیت زیادی دارد؟

همانطور که گفتیم TTFB یکی از مهم‌ترین معیارهای مورد استفاده در ارزیابی عملکرد وبسایت‌ها است و اهمیت بسیار زیادی در ابعاد مختلف دارد:

1.تجربه کاربری بهتر: TTFB به طور مستقیم بر تجربه کاربری تأثیر می‌گذارد. زمان کوتاه TTFB به معنای سرعت بیشتر در نمایش اطلاعات به کاربران است. این امر باعث افزایش رضایت کاربران، کاهش نرخ خروج (Bounce Rate)، و افزایش مدت زمان بازدید کاربران می‌شود.

2.رتبه‌بندی در موتورهای جستجو: موتورهای جستجو مانند گوگل اهمیت زیادی به سرعت بارگذاری صفحات وب می‌دهند. TTFB به عنوان یکی از عواملی که در الگوریتم‌های رتبه‌بندی موتورهای جستجو در نظر گرفته می‌شود، موثر است. وبسایت‌های با TTFB کمتر در دریافت رتبه ها بالاتر گوگل شانس بیشتری دارند

3.حجم مصرفی ترافیک کاهش می‌یابد: زمانی که TTFB بهینه باشد، مصرف منابع شبکه و پهنای باند مورد نیاز برای دریافت اطلاعات از سرور به مرورگر به حداقل می‌رسد. این کاهش مصرف ترافیک باعث بهبود کارایی سرور و کاهش هزینه‌های پهنای باند می‌شود ،البته در اکثر شرکت های هاستنگ پهنای باند رایگان است.

4.تأثیر مستقیم بر نرخ تبدیل: در صورتی که یک فروشگاه آنلاین یا وبسایت خدمات آنلاین دارید، زمان TTFB می‌تواند تأثیر مستقیم بر نرخ تبدیل (Conversion Rate) داشته باشد. افزایش سرعت درخواست و پاسخ سرور باعث افزایش اطمینان و رضایت مشتریان شده و در نتیجه نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد.

5.پشتیبانی از ترافیک بالا: وبسایت‌هایی که سرعت بارگذاری صفحات خود را بهینه کرده‌اند و TTFB سایت خود را کاهش داده اند، در زمانی که ترافیک سایت بسیار زیاد فشار کمتری به سرور و هاست آنها وارد میشود .

6.بهره‌وری بیشتر سرور: با بهینه‌سازی TTFB، سرور به بهترین شکل ممکن عمل می‌کند و توانایی پردازش بیشتری را دارا می‌شود. این امکان را فراهم می‌کند تا سرور بتواند به بهترین نحو و در سریع ترین حالت ممکن به درخواست‌های کاربران پاسخ دهد.

به طور کلی، بهبود TTFB یکی از راهکارهای اصلی برای بهبود کارایی وبسایت، ارتقاء تجربه کاربری و افزایش سطح رضایت کاربران و موتورهای جستجو است.

راهکار برای بهبود TTFB

برای بهبود Time To First Byte (TTFB) و بهینه‌سازی عملکرد سرور وبسایت، می‌توانید از راهکارهای مختلفی استفاده کنید. در ادامه، چند راهکار برای بهبود TTFB را معرفی میکنم.

1. بهینه‌سازی کد و فایل‌ها

– کاهش حجم فایل‌های CSS، JavaScript و تصاویر به کمک فشرده‌سازی و بهینه‌سازی.
– حذف کدهای اضافی و استفاده از فراخوانی‌های بهینه‌تر.

2. استفاده از CDN (شبکه توزیع محتوا)

شبکه توزیع محتوا یا CDN یک سیستم توزیع محتواست که برای بهبود عملکرد، امنیت، و افزایش سرعت انتقال اطلاعات در وب استفاده می‌شود. CDN از سرورهای جایگزین و مستقر در مکان‌های جغرافیایی مختلف استفاده می‌کند تا محتوای یک وبسایت را سریعتر به کاربران ارائه دهد.

3. بهینه‌سازی تنظیمات سرور

– فعال‌سازی Keep-Alive: این امکان باعث می‌شود که یک اتصال برای چندین درخواست باز بماند، که کاهش زمان ایجاد اتصال‌های جدید را نتیجه می‌دهد.
– فشرده‌سازی محتوا: استفاده از فشرده‌سازی gzip یا Brotli برای کاهش حجم داده‌ها قبل از ارسال به مرورگر.

4. استفاده از کش

– فعال‌سازی کش در سمت سرور (Server-Side Caching) برای ذخیره نتایج درخواست‌ها و جلوگیری از پردازش مجدد آن‌ها.
– استفاده از کش در سمت مرورگر (Browser Caching) برای ذخیره فایل‌های استاتیک در مرورگر کاربران.

5.استفاده از سرورهای قدرتمند

– استفاده از سرورهای با سخت‌افزارهای قدرتمند و پردازنده‌های سریعتر.
– ممکن است نیاز باشد توان پردازشی سرور را ارتقاء دهید یا از سرویس‌های ابری با منابع بیشتر استفاده کنید.

6. مدیریت تصاویر

– استفاده از تصاویر بهینه‌سازی شده و مناسب برای وب.
– اندازه‌گیری ابعاد تصاویر بر اساس نیاز و استفاده از فرمت‌های تصویری مناسب.

7. بررسی افزونه‌ها و اسکریپت‌ها

– ارزیابی افزونه‌ها و اسکریپت‌هایی که در وبسایت استفاده می‌شوند و حذف یا بهینه‌سازی آن‌ها اگر نیاز باشد.
– غیرفعال‌سازی افزونه‌ها غیرضروری که تأثیر منفی بر عملکرد دارند.

با اجرای این راهکارها، می‌توانید بهبود چشمگیری در TTFB داشته باشید و به کاربران تجربه سریع‌تر وبسایت خود را ارائه دهید.

نحوه بررسی TTFB

برای بررسی ttfb کافیست به سایت gtmetrix بروید و آدرس سایت خود را برای بررسی وارد کنید ،سپس منتظر بمانید تا نتیجه نمایش داده شود سپس طبق تصویر زیر میتوانید TTFB سایت خود را مشاهده کنید.

بررسی TTFB

همانطور که در این تصویر مشاهده میکنید TTFB سایت انجمن وب 766 میلی ثانیه است که این زمان بهترین تایم است ، در ادامه بهترین تایم پاسخ را درباره اش توضیح میدهم.

بهترین عدد و زمان پاسخ TTFB چقدر است؟

بهترین مقدار Time To First Byte (TTFB) به عنوان یک معیار برای سرعت عملکرد وبسایت، باید به حداقل رسانده شود. هرچه TTFB کمتر باشد بهتر است ،اما معمولاً، TTFB در زیر 800 میلی‌ثانیه یا کمتر به عنوان یک زمان عالی در نظر گرفته می‌شود، بیشتر از 1800 میلی ثانیه نشان دهنده کند بودن سایت است و بین 800 تا 1800 میلی ثانیه نشان دهندهیک زمان نسبتا خوب است .

آیا TTFB یکی از معیار های Core Web Vitals است؟

TTFB یک معیار Core Web Vitals نیست ، بنابراین ضروری نیست که سایت‌ ها آستانه “عالی” TTFB را داشته باشند، اما به شرطی به روی معیار های دیگر Core Web Vitals تاثیر نمیگذارد که مانع آنها برای کسب امتیاز خوب نشود اگر بخواهیم ساده بگوییم اگر TTFB ضعیف روی دیگر معیار ها تاثیری نگذارد مشکلی ندارد اما بیشتر مواقع TTFB ضعیف روی دیگر معیار ها تاثیر میگذارد که در این صورت باید حتما TTFB بهینه شود تا نتایج دیگر معیار ها نیز خوب شود و در پست core web vitals چیست؟ بطور کامل درباره معیار های اصلی Core Web Vitals توضیح دادیم.

نتیجه

در این پست توضیح دادیم TTFB چیست و چقدر از اهیمت بالایی برخودار است ، در نتیجه هر چه زمان TTFB سایت شما کمتر باشد کاربران شما خوشحال تر خواهند بود و نرخ پرش سایت شما نیز کاهش میابد که این موضوع میتواند درآمد و فروش سایت شما را متحول کند.

به این صفحه امتیاز بدهید
در بحث درباره این مقاله شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.