core web vitals چیست؟ چگونه آن را بهبود ببخشیم؟

core web vital چیست

فهرست مطالب

بهینه سازی برای بهبود کیفیت تجربه کاربر، کلید موفقیت بلندمدت هر سایتی میباشد. چه مالک کسب و کار، چه بازاریاب یا توسعه دهنده باشید، core web vitals می تواند به شما کمک کند تا تجربه کاربران سایت خود را شناسایی کنید و فرصت های بهبود را شناسایی کنید در این مقاله، بصورت کامل توضیح میدهیم core web vitals چیست؟ و چگونه باید برای سایت خود تست web vital بگیرید.

core web vital چیست؟

core Web Vitals یک ویژگی میباشد که توسط گوگل برای ارائه راهنمایی در رابطه با سیگنال های کیفیت تجربه کاربری است.

گوگل طی سال‌ها ابزارهای مختلفی را برای اندازه‌گیری عملکرد سایت ها ارائه کرده است که برخی از توسعه دهندگان در استفاده از این ابزارها خبره هستند، در حالی که برخی دیگر فراوانی ابزارها و معیارها را چالش برانگیز و سخت میدانند T هدف از ارhئه core web vitals ساده‌سازی چشم‌انداز است و به صاحبان سایت‌ها کمک می‌کند به راحتی عوامل تاثیر گذار روی تجربه کاربر را پیدا کنند.

Core Web Vitals یا کور وب ویتال شامل سه عنصر اصلی به نام‌های Largest Contentful Paint (LCP)، First Input Delay (FID) و Cumulative Layout Shift (CLS) میباشد که در این مقاله، به توضیح این پارامترها، اهمیت آن‌ها و راهکارهایی که برای بهبود آن‌ها وجود دارد، میپردازیم.

3 عنصر اصلی core web vital

core web vital

۱. Largest Contentful Paint یا (LCP)

Largest Contentful Paint به مدت زمانی که طول می‌کشد تا بزرگترین عنصر مربوط به محتوا در صفحه وب بارگیری شود، اشاره دارد. این پارامتر به طور مستقیم با سرعت بارگیری صفحه وب مرتبط است و زمانی که کاربران صفحه را سریعتر ببینند، تجربه بهتری را تجربه می‌کنند و برای ارائه یک تجربه کاربری خوب، LCP باید در عرض 2.5 ثانیه از زمان TTFB که اولین بایت  صفحه بارگذاری می شود ، رخ دهد همچنین اگر میخواهید درباره TTFB بدانید در پست ttfb چیست؟ بطور کامل توضیح دادیم همچنین اگر میخواهید بیشتر درباره LCP مطالعه کنید در پست lcp چیست؟ درباره LCP بطور کامل توضیح دادیم و روش های بهبود آن را نیز توضیح دادیم.

۲. First Input Delay یا (FID)

FID تعامل را اندازه می گیرد در واقع First Input Delay به زمانی که بین وقوع اولین تعامل کاربر با صفحه وب و زمانی که مرورگر بتواند به آن پاسخ دهد، اشاره دارد.تعاملاتی مانند کلیک کردن یا اسکرول کردن کاربر را میسنجد،کمترین زمان تأخیر در این پارامتر بهبود قابل توجهی در تجربه کاربری ایجاد می‌کند و برای ارائه یک تجربه کاربری خوب، FID صفحات باید 100 میلی ثانیه یا کمتر باشند.

۳. Cumulative Layout Shift یا (CLS)

Cumulative Layout Shift به تغییرات ناگهانی در صفحه سایت اشاره دارد. این تغییرات می‌توانند باعث ناراحتی کاربران شوند، به خصوص زمانی که المان‌ها به طور ناگهانی جابجا شوند و ممکن است با دکمه‌ها یا لینک‌ها تداخل کنند. CLS بهبودی در پایداری تجربه کاربری و جلوگیری از ایجاد ناراحتی برای کاربران به همراه دارد و برای ارائه یک تجربه کاربری خوب، CLS صفحات باید 0.1 یا کمتر باشند

آیا Core Web Vitals روی سئو تاثیر دارد؟

Core Web Vitals تأثیر مستقیم بر سئو دارد. در سال 2020، گوگل اعلام کرد که Core Web Vitals به عنوان یکی از عوامل رتبه‌بندی در نظر گرفته می‌شوند. این بدان معناست که عملکرد صفحه وب و تجربه کاربری آن، از جمله پارامترهای Core Web Vitals، تأثیر مستقیم در رتبه‌بندی دارد و همچنین بهتر است بدانید Core Web Vitals یکی از 200 فاکتور سئو گوگل میباشد که از اهمیت بالایی برخوردار میباشد.

نحوه تست ارزیابی Core Web Vitals

برای ارزیابی Core Web Vitals سایت خود میتوانید از ابزار رسمی خود گوگل استفاده کنید تا تمامی پرامتر ها را دقیق اندازه گیری کنید ،برای تست ابتدا وارد سایت pagespeed.web.dev بشوید و پس از ورود تصویر زیر را مشاهده میکنید که برای تست کافیست آدرس سایت خود را وارد کنید و کمی صبر کنید تا نتایج را مشاهده کنید.

تست core web vitals

چگونه Core Web Vitals را بهبود ببخشیم؟

برای بهبود Core Web Vitals و عملکرد سایت موراد زیادی وجود دارد که باید انجام دهید و بیشتر این موارد یک کار تخصصی است و با توجه به اینکه Core Web Vitals مربوط به بهینه سازی سرعت سایت میباشد پیشنهاد میکنم از خدمات سرعت سایت انجمن وب استفاده کنید در این خدمات ما بصورت تخصصی سرعت سایت را افزایش میدهیم و به صورت کاملا تضمینی سرعت سایت را به زیر 3 ثانیه میرسانیم و تمامی پارامتر های Core Web Vitals را نیز بهبود میبخشیم ،اما در ادامه این پست چند نکته مهم درباره بهبود کور وب ویتال را شرح میدهیم.

1. بهبود سرعت بارگذاری

بهبود سرعت سایت اصلی ترین بخش بهینه سازی Core Web Vitals است ،افزایش سرعت بارگذاری صفحه باعث بهبود LCP  می‌شود همچنین در پست افزایش سرعت سایت وردپرس نحوه افزایش سرعت سایت را توضیح دادیم اما برخی از راهکارهای سریع برای بهبود سرعت بارگذاری عبارتند از:
– بهینه‌سازی تصاویر: استفاده از فرمت‌های فشرده‌تر، کاهش اندازه تصاویر و استفاده از فشرده‌سازی بدون افت کیفیت می‌تواند کمک کند.
– بهینه‌سازی کد: کاهش حجم فایل‌های CSS و JavaScript، ادغام و فشرده‌سازی فایل‌های CSS و JavaScript و حذف کدهای غیرضروری می‌تواند بهبود زمان بارگذاری را داشته باشد.
– استفاده از کش (Caching): فعال کردن نهان‌سازی مرورگر برای کاهش زمان بارگذاری مجدد منابع غیرضروری مانند تصاویر، فایل‌های CSS و JavaScript است.

2. استفاده از فشرده‌سازی GZIP

فشرده‌سازی GZIP برای کاهش حجم فایل‌های HTML، CSS و JavaScript به کار می‌رود و منجر به کاهش زمان بارگذاری می‌شود.

3. بهبود زمان پاسخ سرور

استفاده از یک سرویس دهنده هاست حرفه ایی و بهبود زمان پاسخ سرور می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی FID داشته باشد. استفاده از سرورهای قدرتمندتر، بهینه‌سازی پایگاه داده می‌تواند تاثیر زیادی در Core Web Vitals داشته باشد

4. استفاده از شبکه تحویل محتوا (CDN)

استفاده از CDN می‌تواند به بهبود سرعت بارگذاری محتوا و کاهش زمان دسترسی به منابع کمک کند. با استفاده از CDN، محتواها به صورت لوکال در نزدیکترین سرور به کاربر ارسال می‌شوند.

5. آزمون و بهبود مداوم

پس از انجام تغییرات و بهبودات، بصورت منظم تست Core Web Vitals را انجام دهید زیرا اگر همین حالا تمامی موارد را بهینه سازی کنید با توجه به تغییرات و بروزرسانی ها ممکن است عملکرد سایت شما کاهش پیدا کند و با استفاده از تست منظم میتوانید مواردی که نیاز به بهینه سازی مجدد دارد را شناسایی کند و عملکرد سایت را بهبود ببخشید.

با توجه به پیچیدگی و تنوع وبسایت‌ها، بهبود Core Web Vitals نیاز به تحلیل دقیق و تنظیمات سفارشی دارد و بهینه سازی برای هر سایت متفاوت است به همین دلیل پیشنهاد میشود از خدمات بهینه سازی سرعت سایت ما استفاده کنید زیرا متخصصین با بررسی و تست های متفاوت بهترین بهینه سازی را بر روی سایت شما انجام میدهند.

نتیجه

توضیح دادیم کور وب ویتال یا core web vital چیست در نتیجه بهبود Core Web Vitals می‌تواند تجربه کاربری را بهبود بخشد و به رتبه‌بندی در نتایج جستجوی گوگل کمک کند. برای بهبود این معیارها، شما می‌توانید اقداماتی مانند بهبود سرعت بارگذاری صفحه، بهبود زمان پاسخ و ثبات تغییرات صفحه را انجام دهید. در این راستا، بهینه‌سازی تصاویر، کاهش حجم فایل‌های CSS و JavaScript، استفاده از کش، بهینه‌سازی کدهای JavaScript و استفاده از فشرده‌سازی GZIP می‌توانند بهبود مستقیمی را در Core Web Vitals ایجاد کنند.

مهمترین نکته در بهبود Core Web Vitals، پیشرفت مداوم و آزمون‌های مستمر است. این روند نیازمند تحلیل دقیق و تنظیمات سفارشی برای هر سایت است.

به این صفحه امتیاز بدهید
در بحث درباره این مقاله شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.