200 فاکتور سئو گوگل

200 فاکتور سئو

فهرست مطالب

احتمالا شما هم شنیده اید که بیش از 200 فاکتور سئو گوگل وجود دارد در این پست لیست کامل این فاکتور ها را جمع آوری کردیم

برخی از این فاکتور ها تایید شده اند و برخی دیگر کمی شک برانگیز هستند و برخی از این فاکتور ها تجربه های سئو کاران میباشد که بر سر آنها توافق دارند ما تمام این فاکتور ها را که به اصطلاح 200 فاکتور سئو گوگل میگویند جمع آوری کرده ایم

این لیست در سال 2023 بروز شده است

بیاید شروع کنیم

فاکتور های سئو دامنه

1.طول عمر دامنه

بسیاری از سئو کاران اعتقاد دارند که گوگل به دامنه های قدیمی تر اعتماد بیشتری دارد اما در این مورد جان مولر از سمت گوگل بیان کرده است که “سن دامنه به هیچ چیز کمکی نمیکند”.

2.کلمه کلیدی در دامنه

بکار بردن کلمه کلیدی در نام دامنه یک سیگنال مرتبط است اما باعث افزایش سئو سایت شما نمیشود مثل seo.ir

3.تاریخ انقضای دامنه

گوگل بیان میکند:

دامنه هایی با ارزش هستند که برای چند سال پیش پرداخت و خریداری میشوند در حالی که دامنه های کم ارزش تر اغلب برای یک سال خریداری میشوند بنابراین تاریخ انقضا دامنه میتواند یک فاکتور سئو گوگل باشد

گوگل

4.کلمه کلیدی در ساب دامین

بکار بردن کلمه کلیدی در ساب دامین یا زیر دامنه میتوانید سیگنال مرتبط به گوگل ارسال کند و باعث افزایش رتبه در گوگل بشود

5.تاریخچه دامنه

وب سایتی که چندین بار رها شده و هر بار یک صاحب جدید داشته است ، ممکن است گوگل تاریخچه سایت را مجددا تنظیم کند و لینک هایی که به دامنه وارد شده حذف کند و در مواردی خاص اگر دامنه جریمه شده باشد ممکن است جریمه را به صاحب جدید منتقل کند

6.دامنه یکسان یا تطابق دقیق با کلمه کلیدی

دامنه هایی که دقیقا با کلمه کلیدی تطبیق دارند فواید زیادی برای سئو ندارند برای مثال seo.com یک دامنه با تطبیق دقیق یا exact match domain است که در بهبود رتبه تاثیر دارد اما در بروزسانی EMD ،گوگل این سایت ها را بررسی میکند و دیگر خبری از بدست آوردن راحت رتبه های بالا گوگل برای دامنه تطبیق دقیق وجود ندارد و باید آن سایت نیاز کاربر را رفع کند.

7.اطلاعات whois پنهان

افرادی که اطلاعات whois سایت خود را پنهان میکند گوگل به آنها مشکوک میشود مت کاس از گوگل میگوید:

وقتی که whois آنها را بررسی کردم همه آنها حفاظت از حریم خصوصی را فعال کرده بودند این غیر عادی است روشن کردن حریم خصوصی whois به طور کلی بد نیست اما زمانی که چندین مورد از عوامل مشکوک را با هم دریافت میکنیم اغلب درباره وب مسترانی است که یک سایت یا بیشتر دارد.

8.جریمه مالک whois

اگر گوگل شخص خاصی را به عنوان اسپمر و هرزنامه نویس شناسایی کند سایت ها دیگر او را هم مورد بررسی قرار میدهد و ممکن است دیگر سایت های او را نیز مورد کاهش رتبه قرار دهد.

9دامنه سطح بالا یا tld یک کشور

داشتن یک دامنه سطح بالا یک کشور برای مثال برای ایران .ir گاهی اوقات میتواند به رتبه بندی سایت برای آن کشور کمک کند اما توانایی سایت برای رتبه بندی در جستجو جهانی را محدود میکند.

فاکتور های داخل صفحه

10.کلمه کلیدی در تگ عنوان

کلمه کلیدی در تگ عنوان یک سیگنال مهم در سئو داخل صفحه است اگر چه به اندازه گذشته مهم نیست اما اهمیت فراوانی دارد

11.شروع تگ عنوان با کلمه کلیدی

تگ های عنوانی که با یک کلمه کلیدی شروع بشوند نسبت به آنهایی که کلمه کلیدی در انتها تگ باشد عملکرد بهتری دارند.

12.کلمه کلیدی در دیسکریشن یا توضیحات

گوگل از تگ توضیحات به عنوان سیگنال رتبه بندی مستقیم استفاده نمیکند اما توضیحات شما میتواند روی نرخ کلیک تاثیر بگذارد که یک عامل اصلی رتبه بندی است.

13.کلمه کلیدی در تگ H1

گوگل از تگ های H1 به عنوان یک سیگنال مرتبط استقاده میکند

14.تعداد استفاده از کلمات در متن

هر چه یک کلمه در یک صفحه بیشتر به کاربرده شود احتمال اینکه صفحه مربوط به آن کلمه باشد بیشتر است.

15.طول محتوا

محتوا با تعداد کلمات بیتشر میتواند وسعت بیشتری از کلمات کلیدی را پوشش دهد و احتمالا گوگل محتوا طولانی تر را نسب به محتوا کوتاه تر ترجیح میدهد و یک مطالعه نشان میدهد که میانگین تعداد کلمات نتایج صفحه اول 1400 کلمه است.

16.فهرست مطالب

استفاده از فهرست مطالب میتواند به گوگل کمک کند موضوع صفحه شما را بهتر درک کتد و همچنین ممکن است در لیست جستجو های کاربر فهرست مطالب در صفحه جستجو ظاهر شود.

17.استفاده از کلمات LSi

کلمات کلیدی lsi به گوگل یک سیگنال در مورد کیفیت صفحه ارسال میکنند

18.استفاده از کلمات LSI در عنوان و تگ توضیحات

کلمات کلیدی lsi در متا تگ های صفحه احتمالا به گوگل کمک میکند تا معانی مختلف کلمات را متوجه شود و ممکن است یک سیگنال مرتبط باشد

19.پوشش عمیق موضوع در صفحه

یک ارتباط واضح بین عمق پوشش موضوع در صفحه و رتبه بندی گوگل وجود دارد ،و در این صورت صفحاتی که از زاویه های مختلف یک موضوع رو پوشش میدهند و محتوا خود را عمیق میکنند ،نسبت به صفحات دیگر سایت ها برتری دارند.

20.سرعت بارگذاری صفحات

گوگل و تمام موتور های جستجو دیگر از سرعت صفحه به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده میکنند ،گوگل از داده های مرورگر کروم برای ارزیابی سرعت لود صفحه استفاده میکند توجه کنید سرعت صفحه یک عامل رتبه بندی مهم میباشد و در صورتی که سرعت صفحه شما پایین باشد در رتبه های بالا گوگل ظاهر نخواهید شد و اگر سرعت سایت پایین باشد و رتبه بالایی داشته باشید رتبه صفحه شما کاهش پیدا خواهد کرد در صورتی که سرعت لود سایت شما کند میباشد میتوانید از خدمات افزایش سرعت سایت استفاده کنید در این خدمات بصورت تخصصی تکنیک های حرفه ایی برای بهبود و افزایش سرعت سایت انجام میشود.

21.استفاده از AMP

AMP یا Accelerated Mobile Pages مجموعه ای از استانداردها و تکنولوژی‌هایی است که به منظور بهبود سرعت بارگذاری صفحات وب برای کاربران در دستگاه‌های تلفن همراه طراحی شده است. با استفاده از AMP، صفحات سایت برای کاربران موبایل با سرعت بسیار بالاتری در دسترس قرار می‌گیرد و استفاده از AMP میتواند رتبه شما را در رتبه بندی موبایلی بهبود ببخشد.

22-مطابقت محتوا صفحه با جستجو

آیا محتوا صفحه شما با جستجو یک کاربر مطابقت کامل دارد و نیاز او را رفع میکند؟ اگر چنین باشد باعث افزایش رتبه بندی سایت شما تاثیر مثب میگذارد.

23.الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

این الگوریتم به گوگل کمک میکند تا موضوع یک صفحه را بهتر درک کند و با استفاده از این الگوریتم گوگل فراتر از کلمات کلیدی رفته و میتواند نتایج بهتری را به کاربر نمایش دهد.

24.محتوای تکراری

محتوای تکراری و یکسان در صفحات مختلف یک سایت و حتی کمی اطلاح شده میتواند بروی دید گوگل تاثیر منفی بگذارد و نباید از محتوا کپی در سایتتان استفاده کنید.

25.کنونیکال یا rel=canonical

اگر در سایت محتوا مشابه دارید باید از این rel استفاده کنید ،استفاده صحیح از این برچسب در سایت ممکن است مانع جریمه کردن گوگل شود

26.بهینه سازی تصاویر

تصاویر با نام فایل ،متن جایگزین یا alt ،عنوان و توضیحات سیگنال مرتبط به گوگل ارسال میکنند و شما با استفاده از کلمات کلیدی در اطلاعات تصویر میتوانید یک سیگنال مثبت برای بهبود رتبه به گوگل ارسال کنید.

27.تازگی محتوا

در بروزرسانی کافئین گوگل محتوایی که به تازگی منتشر یا به روز شده ترجیح میدهد به ویژه به جستجو های حساس به زمان همانطور که در نتایج جستجو ها مشاهده کرده اید گوگل تاریخ آخرین بروزرسانی و یا تاریخ انتشار را نمایش میدهد

28.اندازه بروزرسانی محتوا

در بروزرسانی یک محتوا تعداد کلمات و محتوایی که به آن صفحه اضافه میشود اهیمت دارد برای مثال اضافه کردن یک بخش محتوا با 200 کلمه نسبت به جابجایی چند کلمه و رفع اشتباه تایبی اهمیت بیشتری دارد.

29.تعداد بروزرسانی ها صفحه

یک صفحه در طول زمان هر چند وقت یکبار بروزرسانی شده است؟هر روز ،هفتگی یا هر سال یکبار؟تعداد بروزرسانی های یک صفحه نیز در بروزرسانی کافئین تاثیر گذار است.

30.برجستگی کلمات کلیدی

استفاده از کلمه کلیدی در 100 کلمه اول محتوا با رتبه های برتر گوگل مرتبط است

31.کلمه کلیدی در تگ ها h2 , h3

آوردن کلمه کلیدی در تگ های h2 , h3 یکی از سیگنال های مرتبط است و در سئو صفحه تاثیر مثبت میگذارد و جان مولر دراین باره میگوید:

این تگ ها در html به ما کمک میکنند تا ساختار صفحات را درک کنیم.

جان مولر – کارمند گوگل

32.کیفیت لینک های خروجی

بسیاری از سئو کاران فکر میکنند که لینک دادن به سایت های معتبر به ارسال سیگنال های اعتماد به گوگل کمک میکند و به تازگی این موضوع تایید شده است

33.موضوع لینک های خروجی

طبق الگوریتم hilltop گوگل ،ممکن است گوگل از محتوای صفحاتی که به آنها لینک میدهد به عنوان سیگنال مرتبط استفاده کند برای مثال اگر صفحه ای در مورد فیلم دارید که به صفحات مرتبط که محتوا ویدیویی گیم دارند لینک میدهید ممکن است گوگل متوجه شود که صفحه شما درباره ویدیو بازی ها است نه فیلم

34.گرامر و املا کلمات

گرامر و املای درست کلمات یک سیگنال درباره کیفیت صفحه ارسال میکند

35.محتوا غیر کپی یا سندیکایی

آیا محتوایی که در تولید محتوا استافه میکنید و در صفحات شما وجود دارد به صورت کامل توسط خودتان تولید شده است یا هر قسمتش از سایت کپی شده؟اگر از دیگر سایت ها کپی کرده باشید برای گئوگل اهمیت چندانی ندارد و ممکن است هیچ وقت ایندکس نشود.

36.بهینه سازی برای موبایل

گوگل به صفحاتی که برای موبایل بهینه شده اند و به اصطلاح موبایل فرندلی هستند پاداش میدهد

37.قابلیت استفاده در موبایل

وب سایت هایی که کاربران موبایلی میتوانند به راحتی از آن استفاده کنند در (فهرست موبایل اول یا mobile first index) گوگل برتری دارند

38.محتوای پنهان در موبایل

محتوای پنهان در موبایل ها ممکن است نسبت به محتوا کاملا قابل مشاهده است ایندکس نشود و یا به اندازه آن عمیق دیده نشود اما اخیرا یکی از کارمندان گوگل اعلام کرد محتوا پنهان مشکلی ندارد

39.محتوای تکمیل مفید مانند ماشین حساب

طبق یک سند محتوای مکمل مفید نشانگر کیفیت صفحه است به عنوان مثال مبدل ارز ،ماشین حساب و …

40.محتوای پنهان در صفحات

آیا کاربران باید روی تب ها کلیک کنند تا برخی از محتوای صفحه شما نشان داده شود؟اگر چنین است گوگل گته که این نوع محتوا ممکن است ایندکس نشود

41.تعداد لینک های خروجی

بسیاری از سئو کاران میگویند استفاده زیاد از لینک های خارجی فالو میتوانند رتبه صفحه را کاهش بدهند و به آن آسیب بزنند

42.استفاده از فایل ها چندرسانه ایی

استفاده از تصاویر ،فیلم ها ،پادکست ها و … کیفیت محتوا شما را نشان میدهد و به عنوان سیگنال کیفیت محتوا عمل میکند.

43.تعداد لینک های داخلی اشاره کننده به صفحه

تعداد لینک های داخلی که به یک صفحه اشاره میکنند نشان دهنده اهمیت آن صفحه نسبت به سایز صفحات سایت است (لینک های داخلی بیشتر = مهمتر)

44.کیفیت لینک های داخلی اشاره کننده

لینک های داخلی از صفحات معتبر و دارای رتبه سایت تاثیر بیشتری دارد نسبت به صفحاتی که اعتبار کمتری دارند.

45.لینک ها 404 یا شکسته

وجود لینک های 404 زیاد در یک صفحه ممکن است نشانه ایی از رها کردن سایت باشد و گوگل از پیوند های 404 برای ارزیابی کیفیت سایت استفاده میکند پس حواستان باشد ارور 404 زیاد نداشته باشید.

46.سطح خواندن

گوگل مطمئنن سطح خواندن صفحات سایت را تخمین میزنید و در واقع گوگل آار سطح خواندن را نیز به شما ارائه میدهد:

47.لینک های وابسته

لینک های وابسته (سایت هایی که محصول و خدمات سایت دیگر را معرفی میکنند و به آن لینک میدهند) به رتبه آسیبی نمیزنند اما الگوریتم گوگل به سیگنال های کیفیت دیگر هم توجه بیشتری میکند تا از کیفیت محتوا مطمئن شود و در این باره گوگل میگوید

ما باور داریم که وب سایت های وابسته ارزشی برای کاربران ایجاد نمیکند و تجربه کاربری نا امید کننده ای را ایجاد میکنند

بلاگ دولوپر – گول

48.خطاهای html و اعتبار سنجی w3c

خطا های html یا کدنویسی نامرتب ممکن است نشانه از کیفیت پایین یک سایت باشد و بسیار از سئو کاران معتقد هستند یک صفحه با کدنویسی تمیز و خوب یک سیگنال کیفیت ارسال میکند

49.دامین آثورتی یا Domain Authority

اگر در رتبه بندی دو سایت همه فاکتور هایشان برابر باشد صفحه در دامنه معتبر بالاتر از یک صفحه در یک دامنه کم اعتبار قرار میگیرد

50.رتبه صفحه

رتبه صفحه در همه نتایج جستجو تاثیر مشخصی ندارد اما صفحاتی که دارای اعتبار زیادی هستند از صفحاتی که دارای اعتبار زیادی نیستند در رتبه بالاتری قرار میگیرند.

51.طول url صفحه

url های طولانی ممکن است به دید گوگل مناسب نباشند و بررسی ها نشان میدهد که url های کوتاه در نتایج جستجو گوگل برتری دارند

52.مسیر url

صفحه ایی که URL او به صفحه اصلی نزدیک تر است در مقایسه با صفحاتی که در اعماق سایت دفن شده اند برتری بیشتری دارند

53.ویراستاران انسانی

این مورد هرگز تایید نشده اما طبق یک پتنتی گوگل به ویرایگران انسانی اجازه میدهد روی رتبه بندی serp ها تاثیر بگذارند.

54.دسته بندی صفحات

صفحاتی که در یک دسته بندی مشخص هستند یک سیگنال مرتبط به گوگل ارسال میکنند و صفحاتی که در دسته بندی خودشان نباشد و در دسته بندی غیر مرتبط باشد اعتبار کمتری دارند.

55.کلمه کلیدی در url

استفاده از کلمه کلیدی در url صفحه یک سینگنال مرتبط است ،یکی از نمایندگان گوگل اخیرا بکار بردن کلمه کلیدی در url را یک فاکتور رتبه بندی کوچک نامیده است

56.رشته های url

دسته بندی ها در رشته url توسط گوگل خوانده میشود و یک سیگنال درباره موضوع صفحه به گوگل میدهد.

57.مراجع و منابع

معرفی منابع در محتوا ،مانند مقالات پژوهشی نشانه کیفیت صفحه میباشد و گوگل به دقت آنها را بررسی میکند اما گوگل استفاده از لینک های خارجی به عنوان یک فاکتور رتبه بندی را رد کرده است

58.فهرست های شماره دار یا لیست آیتم ها

فهرست های شماره دار به تجزیه محتوا برای کاربر ،کمک میکنند و محتوا را کاربر پسندتر میکنند و گوگل محتوای دارای فهرست های شماره دار را ترجیح میدهد

59.اولویت صفحه در نقشه سایت

در سایت مپ ترتیب صفحات مهم است و هر چه یک صفحه در جایگاه بالاتر سایت مپ باشد اولویت بیشتری دارد و در رتبه بندی تاثیر میگذارد

60.لینک های خروجی بسیار زیاد

گوگل در این باره این چنین میگوید:

برخی از صفحات دارای لینک های بسیار زیادی هستند که صفحه را مبهم میکند و از محتوای اصلی منحرف میکند

گوگل

61.دریافت رتبه با کلمات کلیدی مختلف

اگر یک صفحه بتواند برای کلمات کلیدی مختلف رتبه بگیرد نشان از کیفیت محتوا صفحه است و روی رتبه بندی تاثیر میگذارد و در این رابط گوگل میگوید:

62.سن یا عمر صفحه

اگرچه گوگل محتوای تازه را دوست دارد اما صفحه قدیمی که به طور منظم بروز رسانی میشود ممکن است از صفحه جدیدتر بهتر باشد

63.کاربر پسند بودن صفحه

گوگل در ارتباط با کاربر پسند بودن این چنین میگوید

طرح بندی یک صفحه با کیفیت باعث میشود که محتوای اصلی بلافاصله برای کاربر قابل مشاهده باشد

گوگل

64.دامنه های پارک شده

در بروزرسانی سال 2011 گوگل دامنه های پارک شده را کمتر نمایش میدهد و باعث کاهش دید آنها میشود

65.محتوای مفید

گوگل به راحتی تفاون میان محتوای مفید و محتوای با کیفیت را متوجه میشود و بین آنها تمایز قائل میشود.

عوامل سطح سایت

66.محتوا منحصر بفرد و ارزشمند

گوگل اعلام کرده است که از جریمه کردن سایت هایی که هیچ چیز جدید یا مفیدی ارائه نمیکنند خرسند است

67.صفحه تماس با ما

یک سند از گوگل بیان میکند که گوگل سایت هایی با مقدار مناسب اطلاعات تماس را ترجیح میدهند و همینطور اطمینان حاصل کنید که اطلاعات تماس شما با اطلاعات whois مطابقت داشته باشد

68.رتبه اعتماد دامنه یا Domain Trust/TrustRank

تعداد بسیار زیادی از سئوکاران معتد هستند Trustrank یک فاکتور رتبه بندی بسیار مهم است و گوگل نیز با یک پتنت با عنوان رتبه بندی بر اساس اعتماد احتمالا این مورد را تایید میکند

69.معماری سایت

یک معماری خوب به گوگل کمک میکند تا محتوای شما را براحتی بیابد و به ربات های گوگل کمک میکند تا به تمام صفحات سایت شما دسترسی داشته باشند

70.به روزرسانی سایت

تعداد بسیار زیادی از سئو کاران معتقد هستند که به روز رسانی سایت در زمانی که یک محتوا جدید به سایت اضافه میشود یک عامل تازگی در کل سایت است اگر چه گوگل اخیرا استفاده از فرکانس انتشار برای رتبه بندی را رد کرده است

71.نقشه سایت

وجود نقشه سایت به موتور های جستجو کمک میکند تا صفحات شما را آسان تر و دقیق تر فهرست بندی کنند و باعث بهبود دید گوگل میشود اما گوگل اعلام کرده نقشه های سایت برای سئو مفید نیستند

72.آپتایم سایت

داشتن مشکلات و قطعی های زیاد در سرور ممکن است به رتبه ندی شما آسیب برساند و در صورت عدم اصلاح سایت از فهرست رتبه بندی حذف میشود

73.مکان سرور

مکان سرور بر جایی که سایت شما در آن رتبه بندی میشود تاثیر گذار است به ویژه برای جستجو های جغرافیایی خاص

74.گوهی ssl

گوگل تایید کرده است که از https به عنان سیگنال رتبه بندی استفاده میکند

75.EAT

eat مخفف تخصص ،اقتدار و اعتماد است ممکن است گوگل به سایت های که سطح بالایی از eat را ارائه میدهند به ویژه سایت های که محتوای مرتبط با سلامتی منتشر میکنند برتری دهد

76.توضیحات متا تکراری در سایت

اطلاعات متا عنوان و توضیحات تکراری در سایت شما ممکن است بروی دید گوگل تاثیر منفی بگذارد

77.بردکرامب

بردکرامب ها کاربر پسند هستند و به کاربران و موتور های جستجو کمک میکند تا بدانند در کجای سایت قرار داردند

78.سازگاری با موبایل

گوگل وب سایت هایی را که با موبایل سازگاری ندارند را جریمه میکند و سایت هایی که رسپانسیو هستند رتبه هتری در گوگل خواهند داشت.

79.یوتیوب

بی شک ویدیو های یوتیوب در نتایج جستجو توسط موتور جسجتجو ترجیح داده میشوند

80.قابلیت استفاده آسان از سایت

سایتی که استفاده یا پیمایش آن برای کاربران دشوار است میتواند به طور غیر مستقیم با کاهش زمان ماندن در سایت نرخ پرش را افزایش دهد و به رتبه بندی آسیب برساند

81.استفاده از گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول گوگل

برخی افراد فکر میکنند که استفاده از این دو میتواند به ایندکس شدن صفحات کمک کند اما گوگل این را رد کرده است

82.نظرات کاربران وشهرت سایت

شهرت یک سایت باعث بهبود سئو آن میشود بطور مثال اگجر کاربران نام آن سایت را در گوگل چجستجئو کنند ،نظرات کاربران نیز کیفیت صفحه را نشان میدهد و ممکن است به رتبه بندی کمک کند

83.Core Web Vital

Core Web Vitals یک مجموعه از معیارهای کلیدی است که توسط گوگل برای ارزیابی کیفیت تجربه کاربری و محتوای وب سایت ها در نظر گرفته شده است. این معیارها شامل میزان سرعت بارگیری صفحه، زمان بارگیری شدن صفحه برای نمایش محتوا و حجم صفحه هستند. Core Web Vital یکی از فاکتور های رتبه بندی است

پیشنهاد: اگر سایت شما افت رتبه ناگهانی و هر مشکلی از لحاظ سئو داشت و خودتان نتوانستید آن را رفع کنید میتوانید از خدمات سئو سایت ما استفاده کنید

فاکتور بک لینک از 200 فاکتور سئو

84.عمر دامنه لینک دهنده

دریافت بک لینک از دامنه های قدیمی ممکن است قدرتمند تر از دریافت بک لینک از دامنه جدید که عمر زیادی نداردند باشد

85.تعداد دامنه های لینک دهنده

تعداد دامنه ها لینک دهند یکی از مهمترین فاکتور های رتبه در الگوریتم گوگل است و طبق یک بررسی این تایید شده است

86.تعداد لینک از ip سرور های مختلف

لینک هایی که از سرورها با ip مجزا به سایت شما داده میشوند میتوانند تاثیر بیشتری در رتبه بندی داشته باشند

87.تعداد صفحات لینک دهنده

تعداد کل صفحات که به سایت شما لینک میدهند حتی از یک سایت بر رتبه بندی تاثیر گذار است

88.متن انکرتکست بک لینک

انکرتکست توصیج دقیق تری از صفحات نسبت به خود صفحات ارائه میدهند و در رتبه بندی تاثیر دارند

89.تگ alt یا متن جایگزین تصاویر

متن چایگزین تصاویر به عنوان انکرتکست تصاویر عمل میکند

90.دریافت لینک از دامنه های edu , gov

گوگل اعلام کرده بسیاری از لینک سایت های edu را نایدیده میگیرد اما بسیاری از سئو کاران معتقد هستند دریافت بک لینک از سایت های edu در رتبه بندی تاثیر دارد

91.اعتبار صفحه لینک دهنده

اعتبار صفحه لینک دهنده یک از 200 فاکتور سئو گوگل از روزهای ابتدایی گوگل بوده و هنوز هم یکی از مهمترین ها است

92.اعبتار دامنه لینک دهنده

اقتدار دامنه ایی که به شما لینک میدهد ممکن است نقش مستقلی در ارزش لینک داشته باشد.

93.دریافت لینک از رقبا

دریافت لینک از صفحات دیگر که در یک جستجو با انها رتبه بندی میشوید یا همان رقبا شما ممکن است برای رتبه بندی در آن کلمه کلیدی خاص ارزشمند باشد

94.دریافت لینک از سایت های مشابه در حوزه خود

به گمانه بسیاری از سئو کاران تا سایت هایی مربوط به حوزه کاری خودتان به شما لینک ندهند گوگل به سایت شما اعتماد نخواهد کرد.

95.لینک از مزرعه های بک لینک

مزرعه های بک لینک سایت هایی هستند که به منظور ایجاد بک لینک ایجاد شده اند و دریافت لینک از مزرعه های بک لینک ممکن است به رتبه بندی شما آسیب بزند

96.لینک از پست مهمان

اگرچه دریافت لینک از پست های مهمان هنوز هم ارزش زیادی دارد اما به اندازه لینک واقعی قدرتمند نیستند

97.لینک از تبلیغات

به گفته گوگل لینک های تبلیغاتی باید nofollow بشوند یا از rel-sponsored استفاده شود

98.اعتبار صفحه اصلی

دریافت لینک از صفحه اصلی یک سایت اعتبار زیادی دارد.

99.لینک های nofollow

یکی از بحث برانگیز ترین مضوعات در سئو لینک های nofollow هستند و گوگل در این باره میگوید به طور کلی ما این نوع لینک ها را دنبال نمیکنیم

100.تنوع سایت های لینک دهنده

داشتن درصد زیادی از لینک ها غیر طبیعی از یک منبع واحد مثل انجمن ها ،نظرات وبلاگ ممکن است اسپم به نظر گوگل برسد و از سوی دیگر لینک هایی که از منابع محتلف دریافت میشوند نشانه ایی پروفایل بک لینک طبیعی است

101.برچسب های Sponsored یا UGC

لینک هایی با برچسب Sponsored و یا UGC دارند نسبت به follow و nofollow متفاوت هستند و گوگل رفتار متفاوتی با آنها خواهد داشت.

102.لینک در مقاله ها

لینک های دریافتی که داخل یک محتوا جامع هستند قدرتمند تر از لینک های موجود در یک صفحه خالی هستند

103.ریدایرکت های بیش از حد 301

بک لینک هایی که از ریدایرکت 301 می آیند ممکن است رتبه صفحه را کاهش و به اعتبار آن پیج لطمه بزنند.

104.انکرتکست لینک های داخلی

متن لینک از پیوندهای داخلی به عنوان یک سیگنال ارتباط است اما لینک های خارجی وزن بیشتری نسبت به لینک های داخلی دارند

105.عنوان لینک

عنوان لینک متنی که هنگام هوور موس نمایش داده میشود ممکن است به عنوان یک سیگنال مرتبط ضعیف باشد

106.پسوند دامنه های لینک دهنده کشوری

دریافت لینک از سایت ها tld کشوری برای کشور ما مثل .ir ممکن است به رتبه بندی شما در آن کشور کمک کند

107.مکان لینک در محتوا

لینک هایی که در ابتدا یک محتوا قرار دارند ممکن است از لینک هایی که در انتهای محتوا قرار داده شده اند وزن بیشتری داشته باشند

108.محل ایجاد لینک

جایی گه یک لینک ظاهر میشود مهم است و به طور کلی لینکی که در محتوا یک صفحه باشد از لینکی که در سایدبار یا فوتر باشد قوی تر است

109.ارتباط دامنه لینک دهنده

دریافت لینک از یک سایت مرتبط با سایت شما قدرتمند تر از لینک از یک سایت نامرتبط است

110.ارتباط صفحه

دریافت لینک از صفحاتی که محتوای شان با موضوع و صفحه شما ارتباط دارد ارزش بیشتری دارد.

111.کلمه کلیدی در عنوان

گوگل به صحات لینک دهنده ایی که کلمه کلیدی شما در عنوان آن باشد علاقه بیشتری دارد و بک لینک از این نوع سایت ها قدرت بیشتری خواهد داشت.

112.سرعت افزایش لینک های مثبت

سایتی که به سرعت لینک های مثبت به آن اشاره میکنند باعث بهبود رتبه در گوگل میشود زیرا نشان دهنده افزایش محبوبیت سایت است

113.سرعت افزایش لینک های منفی

از طرف دیگر سرعت افزایش لینک های منفی میتواند بطور قابل توجهی رتبه بندی را کاهش دهد زیرا سیگنال کاهش محبوبیت است

114.دریافت لینک از صفحات hub

صفحات هاب صفحاتی هستند که بروی یک محتوا متمرکز هستند و یک موضوع را پوشش کامل میدهند در صورتی که یک صفحه هاب به عنوان منبع به سایت شما لینک بدهد تاثیر ویژه ایی در رتبه بندی دارد

115.لینک از سایت های معتبر

سایت هایی که از نظر گوگل سایت های معتبری هستند نسبت به دریافت لینک از یک سایت کوچک و ناشناخته تاثیر بسیار بیشتری دارد

116.لینک از ویکی پدیا

لینک های ویکی پدیا اگرچه nofollow هستتند اما بسیاری فکر میکنند دریافت لینک از ویکی پدیا از نظر گوگل ارزش زیادی دارد اما گوگل این موضوع را رد کرده است

117.کلمات اطراف لینک ها

کلماتی که در اطراف بک لینک های شما ظاهر میشوند به گوگل کمک میکنند که بداند آن صفحه درباره چیست

118.لینک های قدیمی

بر اساس یک پتنت گوگل لینک های قدیمی از بک لینک های تازه ساخته شده قدرت بیشتری دارند

119.دریافت بک لینک از سایت های واقعی

با توجه به گسترش شبکه های وبلاگی گوگل به لینک هایی که از سایت های واقعی می آیند اهمیت بیشتری میدهد

120.نمایه بک لینک طبیعی

سایتی که نمایه بک لینک طبیعی در مقایسه با سایتی که با استراتژی های کلاه سیاه لینک ایجاد کرده رتبه بالاتری دارد و در برابر بروزرسانی ها رتبه اش افت نمیکند

121.تبادل لینک

گوگل تبادل لینک بیش از حد را به عنوان یک طرح که باید از آن اجتناب کرد اعلام کرده است

122.لینک های ایجاد شده توسط کاربران

گوگل میتواند تفاوت بین لینک های ugc و لینک های صاحب سایت را تشخیص دهد ،به عنوان مثال دریافت لینک از سایت wordpress.com ارزش بیشترس دارد نسبت به besttoasterreviews.wordpress.com

123.لینک های 301

لینک هایی که بصورت ریدایرکت 301 هستند در مقایسه با لینک دهی مستقیم کمی ضعیف هستند اما مت کاتز میگوید لینک 301 شبیه به لینک مستقیم است

124.استفاده از اسکیما

صفحاتی که دارای اسکیما هستند احتمالا در رتبه بالاتری قرار میگیرند زیرا به روی ctr تاثیر میگذارند مثل امتیاز های ستاره ایی در نتایج جستجو

125.قابل اعتماد بودن سایت لینک دهنده

میزان قابل اعتماد بودن سایتی که به شما لینک میدهد تعیین میکند چقدر اعتماد به سایت شما منتقل میشود

126.تعداد لینک های خروجی در صفحه

رتبه صفحه محدود است و در صورتی که لینک های خروجی زیادی در یک صفحه باشند اعتبار کمتری منتقل میکند.

127.دریافت لینک از انجمن ها و فروم ها

به دلیل ارسال اسپم در انجمن ها گوگل ارزش لینک های انجمن ها را کاهش داده است

128.تعداد کلمات صفحه که به شما لینک میدهد

دریافت لینک از یک پست 1000 کلمه ایی از دریافت لینک از یک محتوا 50 کلمه ایی ارزشمند تر است

129.کیفیت صفحه ی لینک دهنده

دریافت لینک از محتوای با کیفیت که بسیار عالی نوشته و ایجاد شده است ارزش بسیار زیادی دارد و دریافت لینک از یک محتوا ضعیف ارزش خاصی ندارد

130.لینک های صفحات خاص

مت کاتز تایید کرده لینک های وارد شده در تمام صفحات سایت به عنوان یک لینک واحد محاسبه میشوند

فاکتور های تعامل کاربر از 200 فاکتور سئو

131.الگوریتم رنک برین

رنک برین الگوریتم هوش مصنوعی گوگل است و هدف آن اندازه گیری نحوه تعامل کاربر با نتایج جستجو است و بر اساس میزان کلیک و تعامل کاربران رتبه صفحات را تغییر میدهد.

132.نرخ کلیک طبیعی برای یک کلمه کلیدی

به گفته گفته گوگل صفحاتی که میزان نرخ کلیک ctr بیشتری دارند برای کلمات کلیدی خاص در نتایج جستجو بهبود رتبه خواهند داشت.

133.نرخ کلیک طبیعی برای همه کلمات کلیدی

نرخ کلیک طبیعی برای همه کلمات کلیدی که رتبه بندی میشوند میتواند توسط تعامل کاربر افزایش پیدا کند.

134.نرخ پرش یا بانس ریت

همه سئو کاران در مورد مسئله نرخ پرش موافق نیستند اما ممکن است گوگل از میزان نرخ پرش برای رتبه بندی استفاده کند زیرا گوگل معتقد است افزایش نرخ پرش به دلیل یک مشکل در صفحه است.

135.ترافیک مستقیم

موضوعی که تاییده شده این است که گوگل از داده های کروم برای تعیین اینکه کاربران چند بار از یک سایت به صورت مستقیم استفاده میکنند و سایت هایی که ترافیک مستقیم دارند سایت های با کیفیت تری هستند و میان ترافیک مستقیم و رتبه گوگل ارتباط وجود دارد.

136.ترافیک تکراری

سایت های که بازدید کنندگان مکرر دارد رتبه بهتری در نتایج جستو خواهند داشت

137.Pogosticking پوگواستیکینگ

پوگواستیکینگ نوع خاصی از پرش کاربران در بین نتایج جستجو است زمانی که کاربر پاسخ خود را در نتایج ابتدایی پیدا نمیکند ،زمانی که یک کاربر وارد لینک یک در نتایج جستجو میشود و خراج میشود و به سراغ لینک دوم میرود و … میردو پوگواستیکینگ اتفاق میفتد و بعنوان امتیاز منفی محاسبه میشود

138.بوک مارک ها در کروم

همانطور که منیدانیم گوگل از داده های کروم استفاده میکند و صفحاتی که در بوک مارک های کروم کاربران باشد ممکن است گوگل رتبه آنها را تقویت کند.

139.تعداد نظرات

صفحاتی که دارای نظرات زیادی هستند تعامل کاربران را نشان میدهند و یکی از کارمندان گوگل گفته است نظرات میتواند به رتبه بندی کمکی زیادی کند.

140.زمان ماندن

گوگل به زمان ماندگاری کاربر توجه زیادی میکند ،زمانی که کاربر از جستجوی گوگل وارد سایت شما میشود و چه مدتی را در صفحه شما صرف میکند اهمیت دارد و هر چه کاربران زمان بیشتری را در صفحه بمانند بهتر است.

قوانین خاص الگوریتم های گوگل از 200 فاکتور سئو

141.اطلاعاتی که نیازمند تازگی است

گوگل برای یک تعداد از کلمات خاص محتوای جدید تر نمایش میدهد به عنوان مثال قیمت طلا و یا اطلاعات آب و هوا و…

142.تنوع کوئری

گوگل برای کلمات کلیدی که مبهم هستند تنوع ایجاد میکند و نتایج متفاوتی نمایش میدهد برای مثال کلماتی مثل wwf ,ted ….

143.تاریخچه مرورگر کاربر

احتمالا متوجه شده اید زمانی که مرتبا به یک سایت سر میزنید در صورت جستجوری مرتبط آن سایت در نتایج جستجو برای شما تقویت میشود.

144.تاریخچه جستجوی کاربران

نجیره جستجو بر نتایج جستجوی بعدی تاثیر میگذارد برای مثال اگر شما کلمه بررسی را جستجو کنید و سپس کلمه توستر را جستجو کنید گوگل به احتمال زیاد نتایج بررسی های توستر را نمایش میدهد.

145.قطعه های ویژه یا اسنیپت ها

طبق یک بررسی توسط سمراش ،گوگل قطعه های ویژه را بر اساس طول محتوا ،قالب بندی ،اعتبار صفحه و استفاده از از https انتخاب و نمایش میدهد.

146.هدف گیری جغرافیایی

گوگل به سایت هایی با ip سرور محلی و پسوند خاص آن کشور اولویت میدهد و رتبه آنها را درنتایج جستجو تقویت میکند.

147.جستجوی ایمن

در صورتی که کاربران جستجوی امن را در مرورگر خود فعال کرده باشند محتوای +18 بزرگسالان در آن نتایج نمایش داده نمیشود

148.کلمات کلیدی YMYL

صفحات YMYL از نظر گوگل بصورت خاص بررسی میشوند و استاندارد های کیفیت بالاتری را گوگل برای آنها در نظر میگیرد

YMYL مخفف YOR LIFE YOUR MONY میباشد و به صفحاتی میگویند که به زندگی و پول مردم سرکار دارند مثلا کالا های تجاری ،پزشکی و …

149.شکایت DMCA

اگر از یک سایت شکایت DMCA شود گوگل رتبه آن سایت را کاهش میدهد

150.تنوع دامنه در نتایج جستجو

گوگل در یک بروزرسانی از قرار دادن تکراری یک سایت در نتایج جستچجو یک کلمه کلیدی جلوگیری میکند.

151.جستجو های معمالاتی

گوگل برای برخی کلمه کلیدی های مربوط به خرید نتایج متفاوت و اطلاعات تکمیلی را نمایش میدهد

152.جستجو های محلی

برای جستجو های محلی گوگل اغلب نتیج محلی گوگل مپ را بالاتر از نتایج عادی قرار میدهد

153.باکس های داستان ها برتر

گوگل برای برخی از کلمات کلیدی باکس ها داستان ایجاد میکند و آنها را در بالای نتایج نمایش میدهد

154.ترجیح برند های بزرگ

پس از بروزرسانی Vince گوگل ترجیح میدهد برند های بزرگ در بالای نتایج نمایش داده شوند.

155.نتایج خرید

گوگل گاهی اوقات محصولات را به همراه عکس ،قیمت و … در بالای نتایج نمایش میدهد

156.نتایج تصویر

تصاویر گوگل برخی مواقع در بالای نتایج جستجو ظاهر میشود

157.نتایج تخم مرغ عید

گوگل در برخی موارد نتایج جستجو را بصورت بازی نمایش میدهد به عنوان مثال اگر atari breakout را جستجو کنید نتایج جستجو تبدیل به یک بازی میشود

158.نتایج یک سایت برای برندها

وقتی کلمه کلیدی نام تجاری یک برند را جستجو میکنید چندین نتیجه از یک سایت را نتایج جستجو میبینید.

159.بروزرسانی Payday Loans

این یک الگوریتم ویژه است برای کردن جستجو های اسپم

فاکتور های سئو مربوط به برند

160.انکرتکست نام برند

متن انکر تکست نام برند یک سیگنال تجاری ساده اما قوی میباشد.

161.جستجوری نام برند

مردم برندهای واقعی را در گوگل جستجو میکنند ،اگر مردم نام برند شما را جستجو کنند این به گوگل نشان میدهد که سایت شما یک برند واقعی است و روی سئو کلی سایت تاثیر مستقیم میگذارد

162.جستجوی کلیدواژه +نام برند

اگر مردم یک کلمه کلیدی خاص را همراه با نام برند شما جستجو میکنند به عنوان مثال خدمات سئو انجمن وب گوگل رتبه شما هنگامی که افراد دیگر کلید واژه اصلی را جستجو میکنند تقویت میکند

163.سایت دارای صفحه فیسبوک و لایک است

زمنی که صفحه فیسبوک به همراه تعداد زیادی لایک داشته باشید در نتایج جستجو تاثیر گذار است

164.سایت دارای پروفایل تویتر با فالوور است

پروفایل تویتر به همراه تعداد زیادی فالوور نشان دهنده یک برند محبوب است

165.سایت صفحه رسمی لینکدین دارد

مشاغل و برندهای واقعی صفحه رسمی در لینکدین دارند

166.نویسنده شناخته شده

در سال 2013 و ماه فوریه اریک اشمیت مدیرعالمل گوگل اعلام کرد:

در نتایج جستجو محتوا های مربوز به پروفایل های تایید شده ،بالتر از نتایج دیگر قرار میگیرند

167.واقعی بودن اکانت های سوشال مدیا

یک اکانت با 10000 فالو و دو پست بدون هیچ فعالیتی با یک اکانت با تعامل زیاد متفاوت است و گوگل میتواند تشخیص دهد کهع کدام اکانت واقعی است

168.نمایش نام برند در باکس داست ان های برتر

برند های بزرگ و واقعی همیشه در قسمت باکس داستان های برتر نمایش داده میشوند و برخی برند ها یک فید از اخبار خودشان را در صفحه اول جستجو های دارند

169.اشاره بدون لینک دادن

اشاره به نام برند یا سایت بدون لینک دادن باعث نگاه گوگل بعنوان علامت برند میشود.

170.محل کسب و کار ها

کسب و کار های واقعی برای خود یک دفتر دارند و امکان اینکه گوگل برای اینکه متوجه بشود یک برند بزرگ است یا خیر ب دنبال داده های مکان بگردد.

فاکتور های سئو اسپم سایت ها

171.جریمه توسط پاندا گوگل

سایت هایی که محتوای آنها کیفیت پایینی دارد پس از جریمه توسط پاندا در نتایج جستجو کمتر دیده میشوند

172.لینک به سایت های بی کیفیت

لینک دادن به سایت های بی کیفیت ممکن است به رتبه شما اسیب بزند زیر گوگل فکر میکند سایت شما نیز یک سایت بی کیفیت است

173.ریدایرکت ها

ریدایرکت های پنهان و زیاد میتواند به رتبه شما آسیب بزند و ممکناست سایت شما را از فهرست نتایج خارج کند

174.پاپ آپ و تبلیغات مزاحم

یک سند از گوگل بیان میکند که پاپ آپ ها و تبلیغات نشانه یک سایت با کیفیت پایین است.

175.پاپ ها فول اسکرین یا تمام صفحه

گوگل ممکن است سایت هایی را که پاپ آپ های تمام صفحه به کاربران موبایل نمایش میدهند جریمه کند

176.بهینه سازی بیش از حد

گوگل سایت هایی را که بیش از حد برای سئو بهینه سازی میکنند جریمه میکند ،ماردی مثل پر کردن کلمه کلیدی و ….

177.محتوای نامفهوم

گوگل به راحتی میتواند یک محتوا بیهوده را شناسایی کند محتوا هایی مثل محتوا تولید شده توسط ربات مثل مترجم گوگل بدون بازنویسی

178.Doorway Pages

Doorway Pages یا صفحات درگاه مجموعه ایی از صفحات هستند که قصد فریب کاربر را دارند و کاربر پس از ورود به این صفحات به صفحه دیگر منتقل میشود و گوگل اصلا از این صفحات خوشش نمی آید.

179.تبلیغات در بالای صفحه

الگوریتم صفحه بندی گوگل سایت هایی را با تبلیغات زیاد در بالای صفحه جریمه میکند

180.پنهان کردن لینک ها وابسته

اگر سایت ها پیوند های وابسته را پنهان کنند ممکن است جریمه شوند

181.FRED

FRED نام یک از بروزرسانی های گوگل ست که در سال 2017 شروع شد و روی سایت هایی تمرکز دارد که محتوای کم ارزش ارائه میدهند و به فکر درآمد خود هستند تا به فکر کمک به کاربران.

182.سایت های وابسته

همه میدانند که گوگل از سایت های وابست خوشش نمی آید و انها را زیر ذره بین قرار میدهد

183.تولید محتوا خودکار

گوگل از محتوای خودکار متنفر است و اگر گوگل مشکوک بشود که محتوا سایت شما بصورت خودکار تولید میشود ممکن است سسایت شما جریمه و یا از فهرست به طور کامل حذف شودپ

184.توجه زیاد به پیج رنک

توجه زیاد به پیج رنک و nofollow کردن تمامی لینک های خروجی به عنوان بازی با سیستم الگوریتم در نظر گرفته میشود

185.اسپم شدن ip سرور شما

اگر یک ip سرور به عنوان اسپم توسط گوگل نشانه گذاری شود ممکن است روی تمامی سایت هایی که روی آن سرور هستند تاثیر بگذارد

186.تگ های متا اسپم

استفاده زیاد از کلمات کلیدی در متا تگ ممکن است به رتبه شما آسیب بزند زیراد گوگل فکر میکند میخواهید با الگوریتم بازی کنید

فاکتور های سئو اسپم خارجی

187.سایت های هک شده

اگر سایت شما هک شود ممکن است از نتایج گوگل حذف شود

188.اشاره کردن ناگهانی تعداد زیادی لینک

دریافت تعداد زیادی بک لینک به صورت ناگهانی نشانه قطعی ایجاد لینک ساختگی است.

189.جریمه توسط پنگوئن

سایت های که توس ط پنگوئن ضربه خورده اند در نتایچج جستجو به طور قابل توجهی کمتر دیده میشوند

190.درصد زیاد لینک های بی کیفیت

تعداد زیادی بک لینک از منابعی که معمولا توسط سئو کاران کلاه سیاده استفاده میشود مثل نظرات وبلاگ ها و پروفایل های انجمن نشانه بازی کردن با الگوریتم است.

191.بک لینک از سایت های غیر مرتبط

دریافت بک لینک ازسایت های غیر مربط از نظر موضوعی میتواند احتمال جریمه دستی توسط گوگل را افزایش دهد

192.هشدار لینک ها غیرطبیعی

گوگل پیام های زیادی به صاحبان سایت ها به عنوان شناسایی لینک های غیر طبیعی ارسال کرده است و بعد از این پیام معمولا افت رتبه برای سایت ها اتنفاق می افتد

193.دریافت لینک از دایرکتوری های بی کیفیت

به گفته گوگل دریافت بک لینک از دایرکتوری های بی کیفیت میتواند منجر به جریمه شود

194.ویجت لینک ها

گوگل از لینک های که هنگام ویجت کردن ایجاد میشوند خوشش نمی آید

195.دریافت لینک از ip ادرس با کلاس c همسان

دریافت غیر طبیعی لینک از سایت هایی که در یک ip آدرس باشند به گوگل کمک میکند تا به راحتی متوجه شود لینک های شما از یک شبکه وبلاگ ساختگی می آید.

196.انکر تکست سمی

داشتن انکر تکست سمی که هیچ ربطی به سایت شما ندارد و کاربر به سایت شما هدایت میکند نشانه ایی از اسپم یا سایت هک شده است و میتواند روی رتبه سایت تاثیر بگذارد

197.جریمه های دستی

جریمه ب صورت دستی توسط گوگل به علت سئو کلاه سیاه است و میتواند منجر به حذف شدن سایت شود

198.فروش لینک

در صورت فروش لینک میتواند به دید گوگل به سایت شما آسیب بزند

199.گوگل sandbox

سایت های جدیدی که به طور ناگهانی لینک های زیادی دریافت میکنند گاهی اوقات در sandbox قرار میگیرند که به طور موقت در جستجو کمتر دیده میشوند

200.گوگل دنس

گوگل دنس میتواند به طور ناگهانی رتبه ها را متزلزل کند طبق یک سند گوگل این ممکن است راهی برای آنها باشد تا تشخیص دهند آیا سایتی در تلاش است با الگوریتم بازی کند یا خیر

این فهرست به پایان رسیداما این 200 فاکتور سئو گوگل فقط مهمترین فاکتور ها هستند و فاکتور های زیاد دیگری هم وجود دارد اما با رعایت همین 200 مورد میتوانید رتبه های برتر گوگل رو کسب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
در بحث درباره این مقاله شرکت کنید

یک فکر در مورد “200 فاکتور سئو گوگل

  1. رویا آذری گفت:

    خیلی جامع و کامل بود ممنون دوست خوبم مخصوصا آیتم 199 موفق باشید

    1. علیرضا رشیدی گفت:

      موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + یک =

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.